The dynamics of the wine world are enormous. To read and understand "now," you need to know what has already happened. You need to understand what "yesterday" looked like.
Tastings focus on essential regions, appeals, strains, styles, categories, characters, and trends. We try to build exciting perspectives, create reference points that will allow us to understand the wine entirely.
Tastings take place in a group of up to 10 people.
There are no dates for upcoming workshops.
Information about personalized workshops can be found at „TASTINGS”
Isabel Ferrando
Isabel Ferrando to jedna z czołowych postaci w apelacji Châteauneuf-du-Pape. To relatywnie nowe nazwisko, Ferrando zaczęła wraz z rocznikiem 2004. Każdego roku jej wina są wśród najwyżej ocenianych w południowym Rodanie, według wielu krytyków jej 100% grenache oddaje pole tylko Rayasowi.
Od początku był to koncept pojedynczych siedlisk, dlatego powstaje kilka etykiet Chateauneuf-du-Pape.
W drodze do jakości i ekspresji, jakie znamy w jej winach dzisiaj, Isabel zetknęła się i pracowała z wyjątkowymi ludźmi. W roli konsultanta miała jednego z najsłynniejszych ludzi związanych z Rodanem - Philippe Cambie. Sama też pracowała u legendy apelacji - Henri Bonneau.
Od 2009 rocznika styl win Ferrando zaczął się zmieniać, jej wina są lżejsze, używa dużych beczek, ale również amfor, cementu i szklanych kadzi. Więcej też jest fermentacji z szypułkami co wzmacnia perfumowy, kwiatowy, bardziej powietrzny styl.
Posiadłość produkuje głównie Châteauneuf-du-Pape, do 2020 powstawały trzy z serii „regularnej” – Classic oraz dwie etykiety z pojedynczych działek: Collection Charles Giraud oraz Réserve Auguste Favier. Od rocznika 2020 te trzy wina wchodzą w skład jednej etykiety –Châteauneuf-du-Pape rouge.
Najsłynniejszym winem Ferrando jest Colombis, który miał swój debiut w 2004. To wyjątkowe wino – powstaje z trzech działek o piaszczystej glebie (podobnie jak Rayas) – Cristia, Les Roues oraz Colombis. To wyłącznie grenache, krzewy mają między 60 a 100 lat, winifikacja w całości z szypułkami, dojrzewane w dużych beczkach.
W końcu od 2018 powstaje Châteauneuf-du-Pape jest F601 – czyste cinsault z działki obsadzonej w 1928 roku. Produkcja to zaledwie 800 butelek.
Od niedawna powstaje też Beatus Ille, to apelacja Côtes du Rhône, jednak jakością i głębią wychodzi znacznie poza ramę apelacji i w naszym przekonaniu jest to też próbka magii Isabel Ferrando.
Wszystkie czerwone wina pokazują zwiewny, perfumowy charakter, są zapraszające, ale też strukturalne, owoc jest mocną stroną, ale dojrzałość i świeżość są w wyjątkowym kontraście; są to też wina jasno zdefiniowane przez terroir. Niezwykle eleganckie o miękkiej fakturze, dające na wskroś inne doświadczenie niż większość win tego regionu.
Jest też wersja biała - odmiany clairette i roussanne, dojrzewanie między innymi w szklanych słojach. To mineralne, zbudowane na słoności i jasnym owocu wino ze strukturą i złożonością pozwalającą nie tylko na długie starzenie, ale inny rodzaj przyjemności z picia białego Châteauneuf!
Spróbujemy win Isabel z różnych roczników, tych z najnowszej historii czyli 2020 i 2021 jak również cofniemy się do momentu, kiedy powstawało czerwonych Chateauneufów więcej, porównamy również same Colombis, w końcu otworzymy F601.
Odinstal
Palatynat to niemiecki region winiarski kojarzony z dojrzałymi, nawet tropikalnymi w swojej owocowości rieslingami. Są oczywiście inne szczepy, w tym świetne wersje z pinot noir. Nie można zapominać również o glebie, a tam jest wulkaniczna, bogata w bazalt.Odinstal leży poza głównym ”szlakiem” winnic Palatynatu, jest to przestrzeń otoczona lasem ze specyficznym mikroklimatem, z glebą, na której konstruują się mineralne interpretacje rieslinga, pinot blanc oraz auxerrios.
Odinstal to również monopol posiadłości Weingut Odinstal, która poza pracą w modelu biodynamicznym reprezentuje nurt win naturalizujących. Zarządza nią Thomas Hensel oraz Andreas Schumann, którzy są bez wątpienia jednymi z najważniejszych postaci niemieckiej nowej fali. Andreasa poznaliśmy w Kopenhadze, spotykaliśmy się na degustacjach, wina Odinstal są obecne w wielu kartach win w Danii, w tym od wielu lat w Geranium, gdzie pracował Norbert.
Wina Odinstal opisane są wysokością działek lub dominującym rodzajem gleby - jak 120 N.N. czy buntsandstein (piaskowiec).
Charakterystycznymi elementami tych win są wysoka kwasowość, chłodna ekspresja owocu, wyraźnie zaznaczona mineralność, niski alkohol (nawet 10,5% dla rieslinga!) i naturalizujący styl - pewna dzikość i energia. Część win wypuszczana jest też rok później i tak najświeższe rieslingi z terroir jak „Basalt” to 2020 – ta działka od 2021 będzie też nosić kategorię GG.
Spróbujemy wszystkich win z pierwszej alokacji Lalou Wines!
Bold and beautiful. Degustacja szampanów w ciemno
Szampania to region, który zaliczany jest do najważniejszych i najbardziej dynamicznych na świecie. Poza "domami", które istnieją od dawna, pojawili się "growerzy", ludzie, którzy pracują na swoich krzewach, często w bardzo niewielkiej skali, co nie przeszkadza im zdobyć rozgłosu większego niż posiadłości pracujące na to dziesięciolecia.
Nowe pokolenie winiarzy zdobywa przewagę swoją bezpośredniością, posługiwaniem się twarzą i nazwiskiem, bez struktur i niedopowiedzeń, z którymi się spotykamy w przypadku większych producentów.
A więc największymi zmianami są dokładne informacje: skąd pochodzą grona, jak przebiegała winifikacja, data usunięcia osadu, dosage. Percepcja tego, jakie działki dają najlepsze owoce też się zmieniła, okazuje się, że wiele fantastycznych win powstaje z pojedynczych działek, z terroir, które wcześniej było uznawane za przeciętne, z tych poza 1er i Grand Cru.
Degustacja będzie miała formę „blinda”, spróbujemy win od growerów, będą to różne style, część win z pojedynczych działek, również specjalne serie, wina rzadkie lub bardzo rzadkie, ha!
Nicolas Rossignol
Nicolas Rossignol to jedna z najważniejszych postaci w Volnay. Od wielu lat posiadłość przewija się w przewodnikach, a talent samego Nicolasa został zauważony już dawno, choć dopiero w ostatnich rocznikach pojawiła się pewna stabilizacja. Nicolas to człowiek o silnym charakterze, jasnej wizji, o zdefiniowanym stylu, co nie stoi w sprzeczności do poszukiwania, do zadawania pytań, do ewolucji. I tak naturalnym kierunkiem są wina określone przez terroir, którego też trzeba się nauczyć, jak pracować z krzewami, a potem z samymi owocami podczas winifikacji. W tym ostatnim etapie zmiana jest zaznaczona najjaśniej. Z potężnie zbudowanych, nasyconych, niepozostawiających niedopowiedzeń win Nicolas przeszedł do pinotów atrakcyjnych dla szerszej grupy odbiorców, jednak wymagających też uwagi, nagradzających doświadczenie "słuchacza", szepczących, składających obietnice.
Na ten styl składają się stare krzewy, fantastyczne działki, odpowiedni moment zbioru, ale również delikatniejsza maceracja i dłuższy elevage. W końcu istnieje wpływ "piwnicy", infrastruktury używanej do produkcji wina, która ma swoją populację drożdży i mikroorganizmów, i zmiana otoczenia bez wątpienia wpływa na styl win. Nicolas zaczynał w piwnicy w Volnay, przy zwiększeniu produkcji przeniósł się do swojego przyjaciela Benjamina Leroux, żeby po kilku latach w zaprojektowanej od początku przestrzeni w Beaune postawić już kropkę.
Wina Nicolasa są do szpiku burgundzkie, raczej po czerwonej stronie owocu, łączące "old school" z dodatkową materią i strukturą. Wyśmienicie radzi sobie też z rocznikami chłodnymi, a te o większym zbiorze, które teoretycznie nie powinny dawać takiej głębi i złożoności potrafi zamienić w wina czarujące, kompletne, hedonistyczne i wyrafinowane jednocześnie.
Przejdziemy przez kilka apelacji i roczników w tym nowej ery jak 2020 i 2019; 2015 Volnay 1er Cru Santenots, czyli przed przeprowadzką do Beaune; 2017 Volnay 1er Cru Caillerets (jeden z ulubionych roczników Nicolasa), oraz uznawane za najlepsze wino w jego portfolio, czyli Pommard 1er Cru Epenots, niebywale eleganckie i absurdalnie wręcz długie z krzewów posadzonych w 1914 roku!
Maison Stephan
Jean-Michel Stephan jest jednym z pionierów winiarstwa naturalnego w Côte-Rôtie, jednak wymyka się kategorii jako takiej. Stylistycznie można powiedzieć, że jest producentem naturalizującym, co rozumiemy przez pewną dzikość lub lekkość czy urok. Są to jednak wina strukturalne, o mocnej konstrukcji, silnie oddające charakter terroir, bez unifikacji czy rozmycia, braku definicji, które zarzuca się winom z tego nurtu.
Stephan pracuje w modelu biodynamicznym od 1997 roku i od samego początku jakość i energia są powtarzalne. Jego wina można spotkać w wielu restauracjach i wine barach, głównie we Francji, również starsze roczniki, które pokazują jak wielki mają potencjał.
Jean-Michel pracuje z klonem syrah o nazwie serine, który daje wina jeszcze bardziej mięsne i mineralne. Jego styl można opisać jako tradycyjny, kwiatowo-owocowy z mocnym charakterem siedliska, obojętnie od siedliska i rocznika są to też wina „strawne”, bardzo eleganckie, cieszące od samego początku jednak z potencjałem długiego starzenia.
Do niedawna Stephan produkował jedynie Côte-Rôtie, od 2017 dołączył jego syn – Romain – i wypuszczają również Syrah z gron z różnych części północnego Rodanu, jak i Condrieu.
Spróbujemy kilku Côte-Rôtie w tym z kilku roczników, jak również regularnego syrah i mikro produkcji Condrieu.
Easy cheesy
Pojęcie wino do sera, czy do deski serów przewija się w sklepach, wine barach, restauracjach od dawna i jest to zagadnienie złożone. Uważamy, że sery różnią się od siebie na tyle, że znalezienie jednego, który temu sprosta jest niemożliwe.
Klasyka to twardy krowi, miękki czy maziowy krowi, pleśniowy - zazwyczaj owczy, no i kozi. Różne struktury, intensywności, profile - jemy je oddzielnie, nie mieszamy, nie łączymy, więc naturalnie skoro każdy traktowany jest oddzielnie to wina powinny być inne.
Warsztaty mają na celu przybliżenie zasad wine parkingu na przykładzie 5 serów i kilku innych produktów. W line-upie 8 win.
Chenin at it's best!
Chidaine to jeden z najwybitniejszych winiarzy swojego pokolenia. Wydaje się, że nie ma we Francji producenta wina, który by się jakoś z jego winami nie zetknął.
Francois to specjalista od chenin blanc, który reprezentuje starą szkołę - win intelektualnych, określających się raczej poprzez mineralność niż owoc, do słuchania, nie wprost. Od wielu lat pracuje w modelu biodynamicznym, co nie oznacza skrętu w kierunku win naturalnych, przekłada się to natomiast na koncentrację i wielowątkowość, która zdumiewa za każdym razem, kiedy otwieramy jego wina.
Spróbujemy kilku win wytrawnych z Montlouis-sur-Loire oraz Vouvray, poza tym wino musujące z rocznika 2019 oraz wersję wypuszczaną po 10 latach starzenia na osadzie, w końcu wina z cukrem resztkowym, które są loarską klasyką.
Burgundy superstar!
Christophe Perrot-Minot to niezwykła postać i jeden z najważniejszych winiarzy w Côte de Nuits.
Jego wina są pięknie aromatyczne, gęste, ale bez ciężaru, o koncentracji, która zadziwia wielowątkowością i długością.
Terroir w Burgundii ma ogromne znaczenie, Christophe posiada zaś działki w każdej apelacji od Nuits-Saint-Georges po Gevrey-Chambertin. W tej ostatniej ma działki w prawie każdym Grand Cru. Stare krzewy (niektóre ponad 100-letnie), niski zbiór (średnio 25-30 hektolitrów z hektara, czyli wartość dla niektórych posiadłości z działek Grand Cru), praca w modelu biodynamicznym. W końcu bardzo rygorystyczne sortowanie i winifikacja, która koncentruje się na siedlisku.
Jak u każdego producenta styl Perrot-Minot ewoluuje. W pierwszej dekadzie XXI wieku były to wina potężne, wyraźnie beczkowe, mięsne, od lat 2013/2014 są coraz bardziej gładkie, nasycone i eleganckie. Nowe rozdanie wydaje się zaczynać od 2016. Delikatna maceracja, którą Christophe nazywa raczej infuzją, do tego udział whole cluster, minimalne użycie nowej beczki, zazwyczaj tylko przy Grand Cru na poziomie 10%.
Jak wiele posiadłości tak też wina Christopha przestają być dostępne w sprzedaży internetowej w Europie.
Spróbujemy 7 win, większość z „nowej ery”, przejdziemy przez village, 1er Cru i Grand Cru, omawiając poszczególne terrior i roczniki.
Kwaśna Francja?
Możliwe że najtrudniejszym do oswojenia krajem winiarskim jest Francja. Trudność prawdopodobnie wynika z pewnej zachowawczości francuskich win, stopnia skomplikowania regionów i apelacji, braku informacji na etykietach, które by nam opowiedziały o tym, co jest w butelce. Dodatkowo - przy tak ogromnej produkcji - ryzyko natrafienia na wino przeciętne czy złe jest oczywiste! Kolejna sprawa to fakt, że w Polsce stosunkowo niedawno pojawiła się jakościowa Francja. I styl...
który można określić jako chłodny, nieowocowy, wymagający, z wybijająca się kwasowością.
Ale, gdy to już za nami, to okazuje się, że nie ma piękniej złożonych i różnorodnych win niż te z Francji. To, co początkowo odczytywane było jako trudność może stać się magią i niewyczerpanym źródłem doświadczania.
Warsztaty obejmują kilka najważniejszych regionów i szczepów. Spróbujcie win od świetnych posiadłości, które są mocno osadzone w reprezentowanych regionach.
Warsztaty mają na celu pomoc w swobodnym poruszaniu się po kluczowych kategoriach win francuskich.
Well done Mrs. Cataldina!
Posiadłość została założona ponad 300 lat temu przez rodzinę Monthélie i od tamtej pory jest prowadzona przez rodziny Monthelie i Douhairet. Zlokalizowani są też w samej wiosce Monthelie – tuż obok Volnay.
Najnowsza historia zaczyna się od André Porcheret, który został adoptowany przez Armande Douhairet i wyznaczony na spadkobiercę posiadłości w 1989. Objął wtedy również stanowisko winemakera. Równolegle do pracy nad rozwijaniem posiadłości Douhairet, André pełnił stanowisko menedżera w Hospice de Beaune w latach 1976-1988 oraz 1993-1999. Dodatkowo w 1988 został zwerbowany przez samą Lalou Bize-Leroy do pomocy przy konwersji jej winnic na uprawę biodynamiczną – funkcję sprawował do 1993.
W 2004 roku zaprosił do współpracy swoją wnuczkę Cataldinę, która wraz ze swoim partnerem uprawiają 8 hektarów w 13 apelacjach.
Cataldina jest znana przede wszystkim ze swoich win czerwonych. Są eleganckie, przestrzenne, w pewien sposób drobne czy szczegółowe.
Ostatnie roczniki przyniosły pewną zmianą, czerwone wina są bardziej energetyczne, z gęstym owocem, kwiatowym, słodkim „nosem” i z wyciągnięta mineralnością – to styl osadzony między atrakcyjną klasyką i bardziej nowoczesnymi producentami młodego pokolenia.
Niezwykła głębia i szlachetność, nieważne z jakiej apelacji pochodzi wino!
Zaprezentujemy wina z pojedynczych działek z takich apelacji jak Monthelie, Volnay, Savigny-les-Beaune, Pommard, będzie również pierwszy rocznik Meursault 1er Cru Charmes.
Kwaśna Francja?
Możliwe że najtrudniejszym do oswojenia krajem winiarskim jest Francja. Trudność prawdopodobnie wynika z pewnej zachowawczości francuskich win, stopnia skomplikowania regionów i apelacji, braku informacji na etykietach, które by nam opowiedziały o tym, co jest w butelce. Dodatkowo - przy tak ogromnej produkcji - ryzyko natrafienia na wino przeciętne czy złe jest oczywiste! Kolejna sprawa to fakt, że w Polsce stosunkowo niedawno pojawiła się jakościowa Francja. I styl...
który można określić jako chłodny, nieowocowy, wymagający, z wybijająca się kwasowością.
Ale, gdy to już za nami, to okazuje się, że nie ma piękniej złożonych i różnorodnych win niż te z Francji. To, co początkowo odczytywane było jako trudność może stać się magią i niewyczerpanym źródłem doświadczania.
Warsztaty obejmują kilka najważniejszych regionów i szczepów. Spróbujcie win od świetnych posiadłości, które są mocno osadzone w reprezentowanych regionach.
Warsztaty mają na celu pomoc w swobodnym poruszaniu się po kluczowych kategoriach win francuskich.
Jura rocks!
Jura produkuje wina w ramach 5. apelacji. Jedną z nich jest l’Etoile - zlokalizowana w centralnej części regionu. Ma zaledwie 75 hektarów, a nasadzenia głównie stanowi odmiana chardonnay. W l’Etoile wyraża się ona czystością, wysokim poziomem kwasowości, mocną konstrukcją oraz trudną do pomylenia z czymkolwiek innym – jurajską mineralnością.
Domaine de Montbourgeau to naszym zdaniem najważniejsza posiadłość tej części Jury.
Winnica została założona w 1920 r. przez Victora Gros'a, obecnie posiadłość prowadzi jego wnuczka Nicole Deriaux z pomocą syna Cesara. Nim do posiadłości dołączył Cesar (po studiach w Beaune), Montbourgeau produkowało wyłącznie tradycyjne dla Jury wina – czyli te w utlenionym stylu. Dziś odpowiada on za część produkcji. W 2017 roku przedstawił 4 nowe etykiety win białych - wszystkie są w stylu ouille, czyli świeżym, wszystkie z pojedynczych działek: 3 to chardonnay i 1 to savagnin. Dołączyły również wina czerwone, nawiązujące swoją konstrukcją do Burgundii.
Jura może się wydawać wymagająca i bardzo podobna do siebie ze względu na dominującą, charakterystyczną mineralność, często nadpisaną przez orzechowy styl win utlenionych. My kochamy ją za wyjątkową kombinację świeżości i przepychu.
Spróbujemy wszystkich win dojrzewających pod kożuchem w tym Vin Jaune, dwóch działek dla win w stylu ouille oraz dwa wina czerwone.
Terroir w Chateauneuf
Chateaunef-du-Pape ma silnie zdefiniowane terrior, jednak większość win to kupaże. Omówimy najważniejsze siedliska oraz podejście do winifikacji, posługując się winami od wybitnych posiadłości jak m.in. Henri Bonneau czy Chateau Rayas. Zobaczymy jak wyglądają zestawienia pojedynczych terroir na przykładzie win monoszczepowych oraz kupaży.
Rocznik 2016 we Włoszech - czerwienie z Piemontu, Toskanii i Veneto
2016 łączy w sobie elegancję, szerokie okno do picia, ale pokazuje też nowy rozdział w rocznikach w Europie. To pewna równość w rozumieniu jakości, jak też hojność i atrakcyjność oferowane szybciej niż poprzednie wielkie roczniki. Co najmniej w trzech we Włoszech regionach uważany jest za znakomity więc na warsztat trafiają Piemont, Toskania i Weneto.
Sancerre & Pouilly Fume – różnice wynikające z terroir i przyjętego stylu
Dwie apelacje słynące z win białych, położone obok siebie, a jednak wyraźnie odrębne. Spróbujemy win z kilku najważniejszych działek, jak i flagowych win świetnych producentów i postaramy się pokazać jak wielowątkowe, różne i zwyczajnie wielkie jest sauvignon blanc.
Riesling Superstars
Nasza czołówka rieslingów z Europy - wszystkie podane w ciemno. Wspólnie analizujemy, na koniec punktujemy i kurtyna w górę. Słynne etykiety i takie, o których możecie jeszcze nie wiedzieć.
Frank Cornelissen
Monday's Speed Tasting
Wina Cornelissena w jednej linii, co nie zdarza się już często. Susucaru rosso, Munjebel rosso w dwóch rocznikach, Munjebel blanco, cztery Contrady i nowa etykieta – P1!
Burgundia roczniki 2014 i 2015 - degustacja z menu degustacyjnym
Wybitni producenci nie wypuszczają win słabych czy „zadowalających”, potrafią w pełni wykorzystać to, co oferują konkretne warunki. Gdy jednak przychodzi "ten" rocznik, ich wina wydają się wychodzić poza rzeczywistość regionu i wina w ogóle!
W Lalou mamy świadomość dynamiki, różnorodności i potencjału konkretnych producentów oraz tego, co oferują dane roczniki. W ostatniej dekadzie nasze ulubione to 2014 i 2015 - bardzo od siebie różne.
2015 w winach czerwonych to przede wszystkim niezwykła głębia, dojrzałość owocu, kompletność i bardzo szerokie okno do picia. Owoc ma odpowiednią gęstość i strukturę, jednak jest jasny, słodki, elektryzująco też styka się jego materia z odświeżającą kwasowością i dojrzałymi taninami.
2014 dał czerwone wina o ciemniejszym owocu, bardziej skórkowym z mocną kwasowością. To wina mniej oczywiste, pokazujące swoją atrakcyjność węższej grupie odbiorców. Białe wina natomiast mają nieprzeciętną energię, czystość i precyzję. Otwierają się jednak powoli. Ich potencjał starzenia jest ogromny.
Terroir dla białych win w Sancerre
Chociaż sauvignon blanc kojarzone jest z owocowymi, prostolinijnymi winami to wyjątkowość tego szczepu polega na niezwykłej czułości na terrior. Jesteśmy fanami Sancerre i na warsztatach pokażemy Wam czym różnią się konkretne działki - jak Grande Côte czy Monts Damnes. Spróbujemy win od topowych winiarzy, którzy swoje wina definiują siedliskiem.
Północny Rodan - syrah i serine
Północny Rodan to wyjątkowe miejsce. Czerwone wina stamtąd oparte są w większości na szczepie syrah. Stamtąd też prawdopodobnie pochodzi wyjątkowy klon tej odmiany o nazwie serine. Daje wina bardziej mięsne i pieprzne. Niektórzy winiarze kupażują syrah z serine, inni zaś produkują czyste serine. Pokażemy Wam najciekawsze naszym zdaniem przykłady, zobaczycie jak w ramach jednego regionu i szczepu można wyrażać charakter siedliska czy apelacji.
Glou Fellas? Struktura gamay.
Szczep gamay wciąż zyskuje popularność. Zorientowane na wino miejsca, wine bary czy restauracje z gwiazdkami Michelin, nie wyobrażają sobie selekcji bez gamay. Wciąż jednak najważniejszy dla tej odmiany region Beaujolais kojarzony jest ze złej jakości winami, których bylejakość wpuszcza się w ramy pojęcia wina glou glou - wina dla przyjemności, które są tak smaczne i lekkie, że można je pić duszkiem.
Na warsztatach sprawdzimy jak konkretne siedliska, wiek krzewów, sposób winifikacji wpływają na ekspresję i złożoność gamay.
Rocznik 2019 dla czerwonych burgundów - Claire Naudin Monday's speed tasting
Bardzo gorący rocznik 2018 pokazał strukturę, zwartość i potencjał, którego przy takich warunkach absolutnie się nie spodziewano. Kolejny - 2019 - był zdecydowanie ciepły, a czerwone wina z Burgundii z tego rocznika określa się jako zmysłowe i energetyczne. By wzmocnić ten pogląd spróbujemy win od Claire Naudin, jednej z najważniejszych kobiet w regionie, która robi wina przestrzenne, perfumowe, o niezwykłej elegancji.
Białe i żółte wina Jury - klasyka i nowa fala
Uważamy, że siłę regionu Jura stanowią wina białe, w tym podkategoria win starzonych pod drożdżowym kożuchem (dla uproszczenia nazwiemy je teraz wszystkie winami żółtymi). By zrozumieć, czym jest mineralność i charakter Jury zebraliśmy zarówno klasykę, jak i i nowa falę. Przyjrzymy się im dokładnie, aby sprawdzić co dokładnie oznaczają te nurty.
Dario Prinčič - Monday's speed tasting
Pomarańczowe wina od Dario Prinčiča mają ujmującą miękkość, są poważne i wielowątkowe, do tego doskonale się starzeją. Poza etykietami, które relatywnie łatwo dostać, spróbujemy dwóch wyjątkowych butelek z rocznika 2016: Bianco Trebez Selezione i Favolę, której koncept został kilka lat temu wznowiony.
Roczniki 2018 i 2019 w Austrii i Niemczech
2018 jako super gorący rocznik w Europie stępił ostrość, precyzję i elegancję win w ogromnej skali, są jednak głosy oddające temu rocznikowi sprawiedliwość, wskazując na kilka przykładów, które nie tylko wyszły obronną ręką, ale wyszły fenomenalnie. Będziemy mieli okazję to sprawdzić i zestawić „osiemnastki” z legendarnym już rocznikiem 2019! Czy potencjalne zwycięstwo będzie zero jedynkowe? W czym przejawią się różnice z ultra solarnego 2018 i doskonałego aka 10/10 rocznika 2019?
Szampany – styl reduktywny vs ulteniony
Mamy wrażenie, że wybierając butelkę szampana bitwa w naszej głowie rozgrywa się między dwoma dominującymi stylami – redukcja i utlenienie. Mocny pogląd na to jak ma wyglądać złożony szampan zdaje się rozbijać o te dwie kategorie, chociaż fanów utlenienia jest mniej. Zarzuca się utlenieniu, że ma zbyt dominujący charakter i trudniej jest uchwycić terroir. Na warsztatach będziemy porównywać jak różne podejścia do winifikacji może wpływać na ekspresję siedliska.
Mâconnais – Ultrasy
Najbardziej wysunięty na południe region Burgundii – Mâconnais – uchodzi za miejsce dla dosyć bezpiecznych, ale też nudnych, owocowych chardonnay. Panuje opinia, że to apelacje bez wyraźnego terroir, bez winiarzy formatu tych z Cote de Beaune. My uważamy, że Mâconnais konsekwetnie wygumkowuje te opinie i błyszczy jasno, błyszczy swoim światłem!
Holy Volcano
Fascynacja winem zazwyczaj układa się w charakterystyczne etapy czy cykle. Pierwszy i naturalny to etap beczki i koncentracji (na tyle istotny, że często trudno już się z niego ‘wydostać’). Po nim nadchodzi owoc, czystość, lekkość i świeżość - odkrywamy przyjemność picia na nowo. Cykl domyka wciąż kontrowersyjny termin mineralność, za którym kryją się: słoność, kamienność, dymność. W końcu - najwytrwalsi - poznają wina wulkaniczne.*
Na warsztatach spróbujecie win silnie zdefiniowanych przez wulkan. Jak zwykle różne interpretacje i style od wyjątkowych producentów.
*cytat pochodzi z tekstu Norberta opublikowanego w Ferment. Pismo o winie.
Loarski chenin blanc – różnice w apelacjach oraz stylach winiarzy
Widzimy w loarskim chenin blanc analogię z chardonnay z Burgundii – to wrażliwa na terroir odmiana, która daje wina wyraźnie osadzone w konkretnym mikroklimacie. Jest również dosyć plastyczna, powstają z niej lekkie „tarasowe”, kwasowe „żyletki”, pełne, beczkowe czy utlenione, wyprane z owocu, skonstruowane na słoności wina.
Złożyliśmy nasz dream list chenin blanc i z dużą pewnością możemy powiedzieć, że te wina stają obok siebie niezwykle rzadko.
Chablis – jedna, wyjątkowo różna apelacja Burgundii
Jak różne mogą być od siebie Chablis? Czy w różnych podejściach do winifikacji elementem, który dominuje pozostaje terroir? Zestawimy old school, młodą krew reprezentująca klasykę i nową falę w Chablis. Ekscytujące interpretacje chardonnay z kart win najlepszych restauracji!
Prosimy Was o to, abyście się odpowiednio nastawili, bo kwasowość będzie wysoka i bardzo wysoka!
Amber Superstars!
Wina producentów, którzy ustanowili pewien wzór, nadali jakość oraz rytm myśleniu o winach pomarańczowych. Ich wina są wielowątkowe, długowieczne, jeśli pojawiają się już w kartach win czy sklepach traktowane są jak święty Gral. Bez miękkiej gry, same długo macerowane, długo starzone pomarańcze od producentów ikon.
Burgundzkie apelacje krzaki - wstyd pić czy wstyd nie znać?
Czy regularnie pomijane i omijane, nieokrzyczane apelacje jak Rully, Ladoix, Santenay, Fixin, Monthelie mogą dać wina oceniane równie wysoko co część słynnych Puligny-Montrachet, Meursault, Gevrey-Chambertin? Przyjrzymy się kilku producentom, którzy odczarowują apelacje „krzaki”.
Szampany ze szczepu pinot meunier
Dla jakościowych szampanów bez wątpienia kluczową rolę odgrywają dwa szczepy – pinot noir i chardonnay. Nowa fala winiarzy widzi jednak ogromny potencjał w odmianie pinot meunier. Pracują na gronach z pojedynczych lieu-dit, na starych krzewach, a efekty okazują się być zapierające dech.